Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för medicin

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för medicin
Box 428
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1g, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031823925
Webbplats: www.medicine.gu.se
Epost: medicin@gu.se

Prefekt: Jan Boren

Om enheten

Institutionen för medicins profil är att belysa sjukvårdsmässigt viktiga frågeställningar i nära samarbete mellan kliniskt och prekliniskt profilerade forskare. Vi lägger stor vikt vid samarbete med det omgivande samhället, såväl hälsovård som näringsliv.

Vår uppfattning är att vetenskaplig framgång bäst uppnås genom samverkan över disciplingränserna.

Institutionen har runt 400 anställda inom forskning, utbildning och administration. Utöver detta har vi över 300 doktorander i forskarutbildning. 

 

Inom institutionen finns fem avdelningar samt en administrativ enhet:

Senaste publikationer

Efficacy and Safety of Treatment with New Basal Insulin Analogues in Type 1 Diabetes: Nation-Wide Survey
Ann-Marie Svensson, J. Ekelund, M. Miftaraj, Björn Eliasson
Diabetes Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth Hormone Promotes Motor Function after Experimental Stroke and Enhances Recovery-Promoting Mechanisms within the Peri-Infarct Area
S. Sanchez-Bezanilla, N David Åberg, P. Crock, F. R. Walker, M. Nilsson et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In Vitro Regeneration of Decellularized Pig Esophagus Using Human Amniotic Stem Cells
Nikhil Nayakawde, Ketaki Methe, Debashish Banerjee, Malin Berg, Goditha U Premaratne et al.
Bioresearch Open Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Design and baseline data in the BAriatic surgery SUbstitution and Nutrition study (BASUN): a 10-year prospective cohort study
Gudrun Höskuldsdóttir, Karin Mossberg, Ville Wallenius, Angelos Al Nimer, Wiveka Björkvall et al.
BMC Endocrine Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Severe asthma is related to high societal costs and decreased health related quality of life
S. A. Jansson, H. Backman, M. Andersson, G. Telg, A. Lindberg et al.
Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy and safety of dapagliflozin plus saxagliptin versus insulin glargine over 52 weeks as add-on to metformin with or without sulphonylurea in patients with type 2 diabetes: A randomized, parallel-design, open-label, Phase 3 trial
T. Vilsboll, E. Ekholm, E. Johnsson, R. Garcia-Sanchez, N. Dronamraju et al.
Diabetes, obesity and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early post-transplant elevated pulmonary artery pressure predicts adverse outcome in cardiac recipients.
Entela Bollano, Bert Andersson, Clara Hjalmarsson, Göran Dellgren, Bledar Daka et al.
International Journal of Cardiology. Heart & vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Daridorexant, a New Dual Orexin Receptor Antagonist to Treat Insomnia Disorder
Y. Dauvilliers, G. Zammit, I. Fietze, D. Mayleben, D. S. Kinter et al.
Annals of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 251 - 300 av 640

Namn Titel Telefon E-post
Hersvik, Peter Forskarstuderande peter.hersvik@rheuma.gu.se
Hessle, Christina Universitetslektor christina.hessle@gu.se
Hjorth, Stephan Forskare stephan.hjorth@gu.se
Holdfeldt, André Doktorand andre.holdfeldt@rheuma.gu.se
Holm, Mathias Överläkare 031-786 6279 mathias.holm@amm.gu.se
Holmberg Borkmann, Anna Projektsamordnare 031-786 2614 anna.holmberg.borkmann@gu.se
Hoppe, Michael Forskare, Nutritionist michael.hoppe@nutrition.gu.se
Horster, Lisa Ekonom 031-342 4833 lisa.horster@gu.se
Hovgard, Annika Läkare 031-786 6296 annika.hovgard@amm.gu.se
Hulander, Erik Doktorand 031-786 3725 erik.hulander@gu.se
Hulegårdh, Erik Doktorand 031-342 8719 erik.hulegardh@gu.se
Humeniuk, Piotr Postdoktor piotr.humeniuk@gu.se
Hunsberger, Monica Universitetslektor 031-786 6846 monica.hunsberger@gu.se
Hussain, Laith Universitetslektor 031-786 3148 laith.hussain@gu.se
Håkonsen, Helle Universitetslektor 031-786 6872 helle.hakonsen@gu.se
Håversen, Liliana Forskare liliana.haversen@gu.se
Högberg, Tine Utbildningssamordnare 031-786 6826 tine.hogberg@allmed.gu.se
Isgaard, Jörgen Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-741 1714 jorgen.isgaard@medic.gu.se
Isgaard, Jörgen Professor/​överläkare jorgen.isgaard@medic.gu.se
Islander, Ulrika Forskare ulrika.islander@rheuma.gu.se
Islander, Ulrika Forskarassistent ulrika.islander@rheuma.gu.se
Jacobsson, Lennart Professor/​överläkare 031-343 9823 lennart.jacobsson@gu.se
Jakobsson, Kristina Professor/​specialistläkare 031-786 6256 kristina.jakobsson@amm.gu.se
Jakubowicz, Robert Biomedicinsk analytiker Robert.Jakubowicz@wlab.gu.se
Jamialahmadi, Oveis Doktorand Oveis.Jamialahmadi@wlab.gu.se
Jamsek, Adriana Utbildningsadministratör 031-786 6538 adriana.jamsek@gu.se
Jansson, Christel Forskningsadministratör 031-342 1315 christel.jansson@gu.se
Jansson, Per-Anders Professor/​överläkare Per-Anders.Jansson@wlab.gu.se
Javidgonbadi, Davood Doktorand/​Projektassistent davood.javidgonbadi@gu.se
Jensen, Gert Läkare 031-342 3590
Jeppsson, Anders Professor/​överläkare anders.jeppsson@vgregion.se
Jern, Sverker Seniorforskare sverker.jern@gu.se
Jin, Tao Forskare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 6476 tao.jin@rheuma.gu.se
Jin, Tao Forskare tao.jin@rheuma.gu.se
Johannesson, Sandra Yrkeshygieniker 031-786 2842 sandra.johannesson@amm.gu.se
Johannsson, Gudmundur Professor/​överläkare, Viceprefekt 031-342 7052 gudmundur.johannsson@medic.gu.se
Johansson, Charlotta Forskningssamordnare charlotta.johansson@wlab.gu.se
Johansson, Inger Forskare inger.johansson@gu.se
Johansson, Minna Doktorand/​Projektassistent minna.johansson@gu.se
Johansson, Naimi Doktorand 031-786 5534 naimi.johansson@gu.se
Johansson, Sven-Göran It-ansvarig 031-822460 sven-goran.johansson@gu.se
Johansson, Thomas Laboratoriebiträde, Programmerare 031-786 3719 thomas.johansson@nutrition.gu.se
Johnsson, Agneta Administrativ chef, inst 031-786 4708 agneta.johnsson@gu.se
Jonsdottir, Ingibjörg Professor, adjungerad inga.jonsdottir@stressmedicin.com
Jonsson, Charlotte Forskningsingenjör 1.e charlotte.jonsson@gu.se
Jonsson, Per Yrkeshygieniker 031-786 6288 per.jonsson@amm.gu.se
Jungstrand, Olivia Ekonomiadministratör 031-342 2211 Olivia.Jungstrand@wlab.gu.se
Kaczynski, Jerzy Läkare jerzy.kaczynski@gu.se
Kalaitzakis, Evangelos Forskare evangelos.kalaitzakis@medicine.gu.se
Karacic, Jesenko Forskningsingenjör jesenko.karacic@wlab.gu.se

Visar 251 - 300 av 640

Visar 1 - 10 av 1189

2020

Efficacy and Safety of Treatment with New Basal Insulin Analogues in Type 1 Diabetes: Nation-Wide Survey
Ann-Marie Svensson, J. Ekelund, M. Miftaraj, Björn Eliasson
Diabetes Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth Hormone Promotes Motor Function after Experimental Stroke and Enhances Recovery-Promoting Mechanisms within the Peri-Infarct Area
S. Sanchez-Bezanilla, N David Åberg, P. Crock, F. R. Walker, M. Nilsson et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In Vitro Regeneration of Decellularized Pig Esophagus Using Human Amniotic Stem Cells
Nikhil Nayakawde, Ketaki Methe, Debashish Banerjee, Malin Berg, Goditha U Premaratne et al.
Bioresearch Open Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Design and baseline data in the BAriatic surgery SUbstitution and Nutrition study (BASUN): a 10-year prospective cohort study
Gudrun Höskuldsdóttir, Karin Mossberg, Ville Wallenius, Angelos Al Nimer, Wiveka Björkvall et al.
BMC Endocrine Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Severe asthma is related to high societal costs and decreased health related quality of life
S. A. Jansson, H. Backman, M. Andersson, G. Telg, A. Lindberg et al.
Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy and safety of dapagliflozin plus saxagliptin versus insulin glargine over 52 weeks as add-on to metformin with or without sulphonylurea in patients with type 2 diabetes: A randomized, parallel-design, open-label, Phase 3 trial
T. Vilsboll, E. Ekholm, E. Johnsson, R. Garcia-Sanchez, N. Dronamraju et al.
Diabetes, obesity and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early post-transplant elevated pulmonary artery pressure predicts adverse outcome in cardiac recipients.
Entela Bollano, Bert Andersson, Clara Hjalmarsson, Göran Dellgren, Bledar Daka et al.
International Journal of Cardiology. Heart & vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Daridorexant, a New Dual Orexin Receptor Antagonist to Treat Insomnia Disorder
Y. Dauvilliers, G. Zammit, I. Fietze, D. Mayleben, D. S. Kinter et al.
Annals of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1189

Sidansvarig: kommunikation@medicine.gu.se|Sidan uppdaterades: 2019-08-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?