Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för medicin

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för medicin
Box 428
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1g, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031823925
Webbplats: www.medicine.gu.se
Epost: medicin@gu.se

Prefekt: Jan Boren

Om enheten

Institutionen för medicins profil är att belysa sjukvårdsmässigt viktiga frågeställningar i nära samarbete mellan kliniskt och prekliniskt profilerade forskare. Vi lägger stor vikt vid samarbete med det omgivande samhället, såväl hälsovård som näringsliv.

Vår uppfattning är att vetenskaplig framgång bäst uppnås genom samverkan över disciplingränserna.

Institutionen har runt 400 anställda inom forskning, utbildning och administration. Utöver detta har vi över 300 doktorander i forskarutbildning. 

 

Inom institutionen finns fem avdelningar samt en administrativ enhet:

Senaste publikationer

Efficacy and Safety of Treatment with New Basal Insulin Analogues in Type 1 Diabetes: Nation-Wide Survey
Ann-Marie Svensson, J. Ekelund, M. Miftaraj, Björn Eliasson
Diabetes Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth Hormone Promotes Motor Function after Experimental Stroke and Enhances Recovery-Promoting Mechanisms within the Peri-Infarct Area
S. Sanchez-Bezanilla, N David Åberg, P. Crock, F. R. Walker, M. Nilsson et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In Vitro Regeneration of Decellularized Pig Esophagus Using Human Amniotic Stem Cells
Nikhil Nayakawde, Ketaki Methe, Debashish Banerjee, Malin Berg, Goditha U Premaratne et al.
Bioresearch Open Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Design and baseline data in the BAriatic surgery SUbstitution and Nutrition study (BASUN): a 10-year prospective cohort study
Gudrun Höskuldsdóttir, Karin Mossberg, Ville Wallenius, Angelos Al Nimer, Wiveka Björkvall et al.
BMC Endocrine Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Severe asthma is related to high societal costs and decreased health related quality of life
S. A. Jansson, H. Backman, M. Andersson, G. Telg, A. Lindberg et al.
Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy and safety of dapagliflozin plus saxagliptin versus insulin glargine over 52 weeks as add-on to metformin with or without sulphonylurea in patients with type 2 diabetes: A randomized, parallel-design, open-label, Phase 3 trial
T. Vilsboll, E. Ekholm, E. Johnsson, R. Garcia-Sanchez, N. Dronamraju et al.
Diabetes, obesity and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early post-transplant elevated pulmonary artery pressure predicts adverse outcome in cardiac recipients.
Entela Bollano, Bert Andersson, Clara Hjalmarsson, Göran Dellgren, Bledar Daka et al.
International Journal of Cardiology. Heart & vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Daridorexant, a New Dual Orexin Receptor Antagonist to Treat Insomnia Disorder
Y. Dauvilliers, G. Zammit, I. Fietze, D. Mayleben, D. S. Kinter et al.
Annals of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 301 - 350 av 640

Namn Titel Telefon E-post
Karczewska-Lindinger, Magdalena Forskare, biträdande magdalena.karczewska-lindinger@gu.se
Karlberg, Ingvar Forskare
Karlberg, Jonas Forskare, biträdande jonas.karlberg@amm.gu.se
Karlson, Björn W Professor, adjungerad bjorn.w.karlson@gu.se
Karlsson, Emelie Personaladministratör emelie.karlsson@gu.se
Karlsson, Therese Forskare 031-786 3281 therese.karlsson@gu.se
Karlsson, Thomas Statistiker 031-786 2863 thomas.karlsson@hjl.gu.se
Karlsson-Bengtsson, Anna Professor anna.karlsson@gu.se
Kashioulis, Pavlos Forskarstuderande 031-342 1000 pavlos.kashioulis@gu.se
Khan, Muhammad Tanweer Forskare Muhammad-Tanweer.Khan@wlab.gu.se
Khatib Shahidi, Roxana Doktorand roxana.khatib.shahidi@gu.se
Kilander, Anders Oavlönad docent, Docent, överläkare 031-342 3398 anders.kilander@gu.se
Kim, Jeong-Lim Forskare 031-786 3609 jeong-lim.kim@amm.gu.se
Kjelldahl, Josefin Forskare, biträdande josefin.kjelldahl@gu.se
Klang, Therese Yrkeshygieniker 031-786 3143 therese.klang@amm.gu.se
Klingberg, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.klingberg@gu.se
Klingberg, Eva Forskare 031-342 7745 eva.klingberg@gu.se
Klingberg, Sofia Universitetslektor 031-786 3283 sofia.klingberg@nutrition.gu.se
Knut-Bojanowska, Dorota Doktorand dorota.knut@vgregion.se
Knutson, Johan Ekonomiadministratör 031-786 3713 johan.knutson@gu.se
Koh, Ara Forskare, biträdande Ara.Koh@wlab.gu.se
Kokelj, Spela Doktorand 031-786 6966 spela.kokelj@amm.gu.se
Kopparapu, Pradeep Kumar Postdoktor pradeep.kopparapu@gu.se
Kovatcheva, Petia Forskarassistent Petia.Kovatcheva@wlab.gu.se
Kraan, Maarten Professor adjungerad maarten.kraan@rheuma.gu.se
Kraft, Jamie Doktorand jamie.kraft@wlab.gu.se
Krantz, Gunilla Forskare, Global hälsa, Folkhälsovetenskap 031-786 6861 gunilla.krantz@socmed.gu.se
Krettek, Alexandra Forskare alexandra.krettek@gu.se
Kroon, Tobias Postdoktor tobias.kroon@gu.se
Krämer, Manuela Biomedicinsk analytiker 031-786 9789 manuela.kramer@gu.se
Kutti, Jack Oavlönad docent 031-342 3735
Labori, Frida Doktorand frida.labori@gu.se
Ladenvall, Per Forskare 031-3435834 per.ladenvall@gu.se
Lagerquist, Marie Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, bitr, inst marie.lagerquist@medic.gu.se
Lagerquist, Marie Universitetslektor marie.lagerquist@medic.gu.se
Landgren, Anton Doktorand anton.landgren@gu.se
Landin-Wilhelmsen, Kerstin Seniorforskare 031-342 7054 kerstin.landin-wilhelmsen@gu.se
Lange, Stephan Forskare stephan.lange@wlab.gu.se
Lanitis, Michalis Forskarstuderande michalis.lanitis@gu.se
Lantero Rodriguez, Marta Forskare, biträdande Marta.LanteroRodriguez@wlab.gu.se
Lappas, Georgios Statistiker georgios.lappas@gu.se
Larsson, Gunilla Biomedicinsk analytiker gunilla.larsson@gu.se
Larsson, Per Postdoktor per.larsson@amm.gu.se
Larsson, Pia Forskare, biträdande pia.larsson@gu.se
Lawenius, Lina Doktorand lina.lawenius@gu.se
Leander, Kerstin Utbildningsledare 031-786 6851 kerstin.leander@allmed.gu.se
Leff-Hallstein, Sofie Personaladministratör 031-342 3053 Sofie.Leff-Hallstein@wlab.gu.se
Leifland, Klas Projektassistent klas.leifland@wlab.gu.se
Leifsdóttir, Lovisa Forskarstuderande 031-342 6475 lovisa.leifsdottir@gu.se
Lerner, Ulf Seniorforskare 031-342 6534 ulf.lerner@gu.se

Visar 301 - 350 av 640

Visar 1 - 10 av 1189

2020

Efficacy and Safety of Treatment with New Basal Insulin Analogues in Type 1 Diabetes: Nation-Wide Survey
Ann-Marie Svensson, J. Ekelund, M. Miftaraj, Björn Eliasson
Diabetes Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth Hormone Promotes Motor Function after Experimental Stroke and Enhances Recovery-Promoting Mechanisms within the Peri-Infarct Area
S. Sanchez-Bezanilla, N David Åberg, P. Crock, F. R. Walker, M. Nilsson et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In Vitro Regeneration of Decellularized Pig Esophagus Using Human Amniotic Stem Cells
Nikhil Nayakawde, Ketaki Methe, Debashish Banerjee, Malin Berg, Goditha U Premaratne et al.
Bioresearch Open Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Design and baseline data in the BAriatic surgery SUbstitution and Nutrition study (BASUN): a 10-year prospective cohort study
Gudrun Höskuldsdóttir, Karin Mossberg, Ville Wallenius, Angelos Al Nimer, Wiveka Björkvall et al.
BMC Endocrine Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Severe asthma is related to high societal costs and decreased health related quality of life
S. A. Jansson, H. Backman, M. Andersson, G. Telg, A. Lindberg et al.
Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy and safety of dapagliflozin plus saxagliptin versus insulin glargine over 52 weeks as add-on to metformin with or without sulphonylurea in patients with type 2 diabetes: A randomized, parallel-design, open-label, Phase 3 trial
T. Vilsboll, E. Ekholm, E. Johnsson, R. Garcia-Sanchez, N. Dronamraju et al.
Diabetes, obesity and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early post-transplant elevated pulmonary artery pressure predicts adverse outcome in cardiac recipients.
Entela Bollano, Bert Andersson, Clara Hjalmarsson, Göran Dellgren, Bledar Daka et al.
International Journal of Cardiology. Heart & vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Daridorexant, a New Dual Orexin Receptor Antagonist to Treat Insomnia Disorder
Y. Dauvilliers, G. Zammit, I. Fietze, D. Mayleben, D. S. Kinter et al.
Annals of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1189

Sidansvarig: kommunikation@medicine.gu.se|Sidan uppdaterades: 2019-08-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?