Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för medicin

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för medicin
Box 428
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1g, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031823925
Webbplats: www.medicine.gu.se
Epost: medicin@gu.se

Prefekt: Jan Boren

Om enheten

Institutionen för medicins profil är att belysa sjukvårdsmässigt viktiga frågeställningar i nära samarbete mellan kliniskt och prekliniskt profilerade forskare. Vi lägger stor vikt vid samarbete med det omgivande samhället, såväl hälsovård som näringsliv.

Vår uppfattning är att vetenskaplig framgång bäst uppnås genom samverkan över disciplingränserna.

Institutionen har runt 400 anställda inom forskning, utbildning och administration. Utöver detta har vi över 300 doktorander i forskarutbildning. 

 

Inom institutionen finns fem avdelningar samt en administrativ enhet:

Senaste publikationer

Generalization of three-dimensional golden-angle radial acquisition to reduce eddy current artifacts in bSSFP CMR imaging
A. Fyrdahl, K. Holst, Kenneth Caidahl, M. Ugander, A. Sigfridsson
Magnetic Resonance Materials in Physics Biology and Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy and safety of dapagliflozin plus saxagliptin versus insulin glargine over 52 weeks as add-on to metformin with or without sulphonylurea in patients with type 2 diabetes: A randomized, parallel-design, open-label, Phase 3 trial
T. Vilsboll, E. Ekholm, E. Johnsson, R. Garcia-Sanchez, N. Dronamraju et al.
Diabetes, obesity and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early puberty and risk for type 2 diabetes in men
Claes Ohlsson, Maria Bygdell, Maria Nethander, Jenny Kindblom
Diabetologia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elevated resting heart rate in adolescent men and risk of heart failure and cardiomyopathy.
Martin Lindgren, Josefina Robertson, Martin Adiels, Maria Schaufelberger, Maria A I Åberg et al.
ESC heart failure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Challenges to the Application of Integrated, Personalized Care for Patients with COPD-A Vision for the Role of Clinical Information
Lowie E G W Vanfleteren, A. J. van't Hul, Katarzyna Kulbacka-Ortiz, Anders Andersson, Anders Ullman et al.
Journal of Clinical Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Longitudinal associations between sex hormone-binding globulin and insulin resistance
Kristin Ottarsdottir, Margareta Hellgren, David Bock, Anna G Nilsson, Bledar Daka
Endocrine Connections, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identifying the relative importance of predictors of survival in out of hospital cardiac arrest: a machine learning study.
Nooraldeen Al-Dury, Annica Ravn-Fischer, Jacob Hollenberg, Johan Israelsson, Per Norberg et al.
Scandinavian journal of trauma, resuscitation and emergency medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digoxin is associated with worse outcomes in patients with heart failure with reduced ejection fraction
J. M. Zhou, J. Cao, X. J. Jin, J. Zhou, Z. Y. Chen et al.
Esc Heart Failure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 633

Namn Titel Telefon E-post
Abdelghaffar, Maha Postdoktor maha.abdelghaffar@gu.se
Adiels, Martin Universitetslektor 031-786 3180 Martin.Adiels@wlab.gu.se
Afghahi, Henri Forskarstuderande 0500-43 24 37 henri.afghahi@gu.se
Agrell, Anders Sjuksköterska, Miljö, astma och KOL 031-786 6290 anders.agrell@amm.gu.se
Ahlstrand, Christina Forskningslaborant, Leg. Biomedicinsk analytiker 031-786 6255 christina.ahlstrand@amm.gu.se
Al-Dury, Nooraldeen Läkare 031-342 7330 Aldury.n@gmail.com
Albertsson, Per Läkare 031-342 1000 per.albertsson@vgregion.se
Aldenbratt, Annika Doktorand 031-342 7088 annika.aldenbratt@gu.se
Aldridge, Jonathan Doktorand jonathan.aldridge@gu.se
Algera, Joost Doktorand joost.algera@gu.se
Alghamdi, Khalid Doktorand khalid.alghamdi@gu.se
Allander, Karin Kommunikationssamordnare 031-786 3423 karin.allander@gu.se
Almerud, Pernilla 031-786 2853 pernilla.almerud@amm.gu.se
Almstrand, Ann-Charlotte Kemist 031-786 3618 ann-charlotte.almstrand@amm.gu.se
Alvén, Jennifer Forskare jennifer.alven@gu.se
Amberntsson, Anna Doktorand 031-786 3705 anna.amberntsson@gu.se
Ambjörnsson, Heléne Universitetsadjunkt 031-786 3716 helene.ambjornsson@gu.se
Anderberg, Eva Karin Samordnare eva.karin.anderberg@gu.se
Andersson, Bert Professor, adjungerad, överläkare, docent, spec. i cardiologi och invärtesmedicin 031-342 3211 bert.andersson@gu.se
Andersson, Eva Överläkare 031-786 6301 eva.andersson@amm.gu.se
Andersson, Eva M Statistiker 031-786 2893 eva.m.andersson@amm.gu.se
Andersson, Karin Forskningsing förste karin.andersson@rheuma.gu.se
Andersson, Kerstin Forskningslaborant 031-342 4684 kerstin.andersson@microbio.gu.se
Andersson, Linda Forskare linda.andersson@gu.se
Andersson, Maria Administratör 031-786 2895 maria.m.andersson@amm.gu.se
Andersson, Marianne Mätingenjör 031-786 6263 marianne.andersson@amm.gu.se
Andersson, Per-Ola Professor, adjungerad per-ola.andersson@medic.gu.se
Andersson, Stina Läkare 031-342 8107 stina.andersson@medic.gu.se
Andersson Assarsson, Johanna Forskare 031-3423056 johanna.andersson@medic.gu.se
Aranburu Txintxurreta, Alaitz Forskare alaitz.aranburu@gu.se
Arkeklint, Mathias It-samordnare mathias.arkeklint@gu.se
Arnstein, Marianne Personaladministratör 031-786 5914 marianne.arnstein@gu.se
Arosenius, Caroline Personalsamordnare caroline.arosenius@gu.se
Arvidsson, Carina Projektassistent, adm carina.arvidsson@ebm.gu.se
Arvidsson, Monica Forskare, Doktorand vid Hjärt-lunginst, Avd för lungmedicn och allergologi. Forskning avseende aller... 031-342 39 31 monica.arvidsson@lungall.gu.se
Ascher, Henry Professor/​specialistläkare 031-786 6841 henry.ascher@gu.se
Augustin, Hanna Universitetslektor 031-786 3789 hanna.augustin@gu.se
Axelsen, Mette Universitetslektor 031-786 3709 mette.axelsen@nutrition.gu.se
Bake, Björn Professor emeritus bjorn.bake@gu.se
Barregård, Lars Seniorforskare 031-786 2896 lars.barregard@amm.gu.se
Barrenäs, Fredrik Forskare fredrik.barrenas@pediat.gu.se
Barrett, Damon Universitetsadjunkt damon.barrett@gu.se
Bashir Awad Bashir, Muwada Doktorand muwada.bashir@gu.se
Basna, Rani Postdoktor rani.basna@gu.se
Becattini, Barbara Forskare barbara.becattini@gu.se
Belboul, Ali Oavlönad docent 031-342 1556 ali.belboul@gu.se
Beno, Anja Doktorand anja.paust@vgregion.se
Bergfeldt, Lennart Seniorforskare lennart.bergfeldt@gu.se
Berggren, Håkan Oavlönad docent 031-343 5570 hakan.berggren@gu.se
Bergh, Niklas Universitetslektor, adjungerad, läkare 031-343 4400 niklas.bergh@gu.se

Visar 1 - 50 av 633

Visar 1221 - 1230 av 1233

2006

Health-related quality of life in adult epilepsy surgery candidates: A Swedish national, prospective, longitudinal study
E Sager Magnusson, G Ekstedt, Charles Taft, K Malmgren
Epilepsia, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

A Western blot and molecular genetic investigation of the estrogen receptor beta in giant cell arteritis.
K Larsson, Claes Nordborg, Ali-Reza Moslemi, Elisabeth Nordborg
Clinical and experimental rheumatology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Socialmedicin och missbruksforskning. I Riskbruk, missbruk och beroende 2006-2007. Red. Claudia Fahlke och Ann-Gerd Melin. Göteborg 2006. s120-124.
Fredrik Spak
I Riskbruk, missbruk och beroende 2006-2007. Red. Claudia Fahlke och Ann-Gerd Melin. Göteborg 2006., Göteborg, University of Gothenburg, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Esophageal stricture: Incidence, treatment patterns, and recurrence rate
Ana Ruigómez, Luis Alberto García Rodríguez, Mari-Ann Wallander, Saga Johansson, Stefan Eklund
AMERICAN JOURNAL OF GASTROENTEROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patients with irritable bowel syndrome in primary care appear not to be heavy healthcare utilizers
Åshild Faresjö, E. Grodzinsky, M. Foldevi, Saga Johansson, M.-A. Wallander
ALIMENTARY PHARMACOLOGY & THERAPEUTICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rosuvastatin safety: a comprehensive, international pharmacoepidemiology programme
Saga Johansson, Eileen E. Ming, Mari-Ann Wallander, Luis A. García Rodríguez, Ron M.C. Herings et al.
PHARMACOEPIDEMIOLOGY AND DRUG SAFETY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of gastro-oesoohaaeal reflux disease and heartburn diagnoses in UK primary care
Ana Ruigómez, Luis Alberto García Rodríguez, Mari-Ann Wallander, Saga Johansson, John Dent
Current Medical Research and Opinion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1221 - 1230 av 1233

Sidansvarig: kommunikation@medicine.gu.se|Sidan uppdaterades: 2019-08-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?