Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för medicin

vid Sahlgrenska akademin

Institutionen för medicin
Box 428
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1g, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 3, plan 5, 413 90 Göteborg

Fax: 031823925
Webbplats: www.medicine.gu.se
Epost: medicin@gu.se

Prefekt: Jan Boren

Om enheten

Institutionen för medicins profil är att belysa sjukvårdsmässigt viktiga frågeställningar i nära samarbete mellan kliniskt och prekliniskt profilerade forskare. Vi lägger stor vikt vid samarbete med det omgivande samhället, såväl hälsovård som näringsliv.

Vår uppfattning är att vetenskaplig framgång bäst uppnås genom samverkan över disciplingränserna.

Institutionen har runt 400 anställda inom forskning, utbildning och administration. Utöver detta har vi över 300 doktorander i forskarutbildning. 

 

Inom institutionen finns fem avdelningar samt en administrativ enhet:

Senaste publikationer

Efficacy and Safety of Treatment with New Basal Insulin Analogues in Type 1 Diabetes: Nation-Wide Survey
Ann-Marie Svensson, J. Ekelund, M. Miftaraj, Björn Eliasson
Diabetes Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth Hormone Promotes Motor Function after Experimental Stroke and Enhances Recovery-Promoting Mechanisms within the Peri-Infarct Area
S. Sanchez-Bezanilla, N David Åberg, P. Crock, F. R. Walker, M. Nilsson et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In Vitro Regeneration of Decellularized Pig Esophagus Using Human Amniotic Stem Cells
Nikhil Nayakawde, Ketaki Methe, Debashish Banerjee, Malin Berg, Goditha U Premaratne et al.
Bioresearch Open Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Design and baseline data in the BAriatic surgery SUbstitution and Nutrition study (BASUN): a 10-year prospective cohort study
Gudrun Höskuldsdóttir, Karin Mossberg, Ville Wallenius, Angelos Al Nimer, Wiveka Björkvall et al.
BMC Endocrine Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Severe asthma is related to high societal costs and decreased health related quality of life
S. A. Jansson, H. Backman, M. Andersson, G. Telg, A. Lindberg et al.
Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy and safety of dapagliflozin plus saxagliptin versus insulin glargine over 52 weeks as add-on to metformin with or without sulphonylurea in patients with type 2 diabetes: A randomized, parallel-design, open-label, Phase 3 trial
T. Vilsboll, E. Ekholm, E. Johnsson, R. Garcia-Sanchez, N. Dronamraju et al.
Diabetes, obesity and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early post-transplant elevated pulmonary artery pressure predicts adverse outcome in cardiac recipients.
Entela Bollano, Bert Andersson, Clara Hjalmarsson, Göran Dellgren, Bledar Daka et al.
International Journal of Cardiology. Heart & vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Daridorexant, a New Dual Orexin Receptor Antagonist to Treat Insomnia Disorder
Y. Dauvilliers, G. Zammit, I. Fietze, D. Mayleben, D. S. Kinter et al.
Annals of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 640

Namn Titel Telefon E-post
Almerud, Pernilla 031-786 2853 pernilla.almerud@amm.gu.se
Johnsson, Agneta Administrativ chef, inst 031-786 4708 agneta.johnsson@gu.se
Liljenskog Hill, Ann-Sofie Administrativ samordnare 031-786 6304 ann-sofie.liljenskog.hill@gu.se
Andersson, Maria Administratör 031-786 2895 maria.m.andersson@amm.gu.se
Megitt, Marie Administratör 031-786 6712 marie.megitt@gu.se
Olofsson, Malena Administratör 031-786 6303 malena.olofsson@amm.gu.se
Olsson, Annika Administratör 031-786 6116 annika.e.olsson@gu.se
Ögren, Mikael Akustiker 031-786 3629 mikael.ogren@amm.gu.se
Haidari, Arez Amanuens arez.haidari@gu.se
Lyngfelt, Lovisa Amanuens lovisa.lyngfelt@gu.se
Friberg, Helen Biomedicinsk analytiker helen.friberg@gu.se
Hallén, Anna Biomedicinsk analytiker Anna.Hallen@wlab.gu.se
Jakubowicz, Robert Biomedicinsk analytiker Robert.Jakubowicz@wlab.gu.se
Krämer, Manuela Biomedicinsk analytiker 031-786 9789 manuela.kramer@gu.se
Larsson, Gunilla Biomedicinsk analytiker gunilla.larsson@gu.se
Westerlund, Anna Biomedicinsk analytiker anna.westerlund@gu.se
Litsne, Henrik Databasansvarig henrik.litsne@gu.se
Zverkova Sandström, Tatiana Databassamordnare tatiana.zverkova.sandstrom@gu.se
Aldenbratt, Annika Doktorand 031-342 7088 annika.aldenbratt@gu.se
Aldridge, Jonathan Doktorand jonathan.aldridge@gu.se
Algera, Joost Doktorand joost.algera@gu.se
Alghamdi, Khalid Doktorand khalid.alghamdi@gu.se
Amberntsson, Anna Doktorand 031-786 3705 anna.amberntsson@gu.se
Bashir Awad Bashir, Muwada Doktorand muwada.bashir@gu.se
Beno, Anja Doktorand anja.paust@vgregion.se
Bergman, Caroline Doktorand
Boberg, Emma Doktorand emma.boberg@gu.se
Caddeo, Andrea Doktorand andrea.caddeo@wlab.gu.se
Cansby, Emelie Doktorand britt-marie.carlsson@gu.se
Carmen, Basic Doktorand carmen.basic@gu.se
Colldén, Hannah Doktorand hannah.collden@gu.se
Dezfoolian, Hamid Doktorand hamid.dezfoolian@gu.se
Do Nascimento Stroparo, Mariana Doktorand mariana.do.nascimento.stroparo@gu.se
Fredriksson, Timothy Doktorand timothy.fredriksson@gu.se
Friberg Osika, Ingrid Doktorand
Furenäs, Eva Doktorand eva.furenas@vgregion.se
Garellick, Viktor Doktorand viktor.garellick@wlab.gu.se
Gasim Elsied, Anwar Doktorand anwar.ali@wlab.gu.se
Glanz, Helena Doktorand helena.glantz@gu.se
Glise, Lars Doktorand Lars.Glise@wlab.gu.se
Hansson, Emma Doktorand emma.hansson@gu.se
Hansson, Erik Doktorand erik.hansson@amm.gu.se
Hasslöf, Helena Doktorand 031-786 6274 helena.hasslof@amm.gu.se
Heiss, Christina Doktorand Christina.Heiss@wlab.gu.se
Helgason, Hrodmar Doktorand hrodmar@internet.is
Holdfeldt, André Doktorand andre.holdfeldt@rheuma.gu.se
Hulander, Erik Doktorand 031-786 3725 erik.hulander@gu.se
Hulegårdh, Erik Doktorand 031-342 8719 erik.hulegardh@gu.se
Jamialahmadi, Oveis Doktorand Oveis.Jamialahmadi@wlab.gu.se
Johansson, Naimi Doktorand 031-786 5534 naimi.johansson@gu.se

Visar 1 - 50 av 640

Visar 1 - 10 av 1189

2020

Efficacy and Safety of Treatment with New Basal Insulin Analogues in Type 1 Diabetes: Nation-Wide Survey
Ann-Marie Svensson, J. Ekelund, M. Miftaraj, Björn Eliasson
Diabetes Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Growth Hormone Promotes Motor Function after Experimental Stroke and Enhances Recovery-Promoting Mechanisms within the Peri-Infarct Area
S. Sanchez-Bezanilla, N David Åberg, P. Crock, F. R. Walker, M. Nilsson et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In Vitro Regeneration of Decellularized Pig Esophagus Using Human Amniotic Stem Cells
Nikhil Nayakawde, Ketaki Methe, Debashish Banerjee, Malin Berg, Goditha U Premaratne et al.
Bioresearch Open Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Design and baseline data in the BAriatic surgery SUbstitution and Nutrition study (BASUN): a 10-year prospective cohort study
Gudrun Höskuldsdóttir, Karin Mossberg, Ville Wallenius, Angelos Al Nimer, Wiveka Björkvall et al.
BMC Endocrine Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Severe asthma is related to high societal costs and decreased health related quality of life
S. A. Jansson, H. Backman, M. Andersson, G. Telg, A. Lindberg et al.
Respiratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy and safety of dapagliflozin plus saxagliptin versus insulin glargine over 52 weeks as add-on to metformin with or without sulphonylurea in patients with type 2 diabetes: A randomized, parallel-design, open-label, Phase 3 trial
T. Vilsboll, E. Ekholm, E. Johnsson, R. Garcia-Sanchez, N. Dronamraju et al.
Diabetes, obesity and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early post-transplant elevated pulmonary artery pressure predicts adverse outcome in cardiac recipients.
Entela Bollano, Bert Andersson, Clara Hjalmarsson, Göran Dellgren, Bledar Daka et al.
International Journal of Cardiology. Heart & vasculature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Daridorexant, a New Dual Orexin Receptor Antagonist to Treat Insomnia Disorder
Y. Dauvilliers, G. Zammit, I. Fietze, D. Mayleben, D. S. Kinter et al.
Annals of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1189

Sidansvarig: kommunikation@medicine.gu.se|Sidan uppdaterades: 2019-08-29
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?