Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Utbildningskommittén för medicin

Utbildningskommittén för medicin har till uppgift att ansvara för samordning av kurser på grundnivå och avancerad nivå inom:

  • Dietistprogrammet, kandidat och magister
  • Folkhälsovetenskapligt program, kandidat (vilande antagning från ht18)
  • Masterprogram i folkhälsovetenskap, inriktning Jämlik hälsa och Hälsoekonomi
  • Masterprogram i folkhälsovetenskap med hälsoekonomi (vilande antagning ht19)
  • Masterprogram i affärsskapande och entreprenörskap inom biomedicin
  • Masterprogram i global hälsa
  • kurser inom huvudområdet Medicin (kurser inom läkarprogrammet, kompletterande utbildning för läkare med utländsk examen, specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning hjärtsjukvård), Klinisk nutrition, Folkhälsovetenskap, Global hälsa, Innovation och entreprenörskap, Biomedicinsk laboratorievetenskap (kurser inom Biomedicinska analytikerprogrammet), Farmaceutisk vetenskap (kurser inom apotekarprogrammet, receptarieprogrammet och kompltterande utbildning) samt övriga kurser och uppdragsutbildningar inom institutionen.

Kommitténs uppdragsbeskrivning finns här.

 

Följande ledamöter ingår i utbildningskommittén 2019-2021:

Gudmundur Johannsson, ordförande, viceprefekt för utbildning, utbildningsansvarig, ersättare i utbildningsrådet

Gunilla Priebe, vice ordförande, representant i utbildningsrådet

Henric Rhedin, master affärsskapande och entreprenörskap

Karl Maack, ersättare, master affärsskapande och entreprenörskap

Sofia Klingberg, programansvarig dietistutbildningen

Kristina Franzén, ersättare, dietistutbildningen

Jesper Löve, programansvarig master folkhälsovetenskap

Solveig Lövestad, programansvarig master folkhälsovetenskap

Sven Hassler, programansvarig master global hälsa

Anna Nilsson, terminsansvarig lärare, läkarprogrammet

Maria Schaufelberger, terminsansvarig lärare, läkarprogrammet

Karin Manhem, terminsansvarig lärare, läkarprogrammet

2 studentrepresentanter (från Fhur respektive Diur), ordinarie och ersättare

 

Närvaro- och yttranderätt

Monica Bertilsson, programansvarig folkhälsovetenskapligt program med hälsoekonomi

Anders Carlsten, programansvarig masterprogram folkhälsovetenskap med hälsoekonomi

Bente Grüner Sveälv, representant för biomedicinsk laboratorievetenskap

Helle Håkonsen, representant farmaceutiska vetenskaper

Marie Thonander, specilialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning hjärtsjukvård

Ingmarie Skoglund, representant för kompletterande utbildning för läkare med utländsk examen

Damon Barrett, representant i nätverk för hållbar utveckling

Internationella samordnare

Studievägledare

Louise Palmqvist, ekonom

 

Administrativt stöd

Annika Göök, utbildningssamordnare

 

Information om Sahlgrenska akademins utbildningsråd.

Information om  läkarprogramkommittén.

 

 

 

 

 

Aktuellt

Protokoll

Protokoll hittar du här

2019

 

2018

 

Sammanträden 2019

  • 17 december kl. 13-16, Ingegerd Eriksson

Sammanträden 2020

  • 30 januari kl 14-16, Ingegerd Eriksson
  • 26 mars kl 14-16, Ingegerd Eriksson
  • 7 maj kl 14-16, Jörgen Lehman
  • 11 juni kl 14-16, Jörgen Lehman

 

 

 

Kontakt

Gudmundur Johannsson
viceprefekt för utbildning grundnivå och avancerad nivå, institutionens utbildningsansvarig.

Ordförande i utbildningskommittén för medicin 2019-2021.

 

Sidansvarig: Annika Göök|Sidan uppdaterades: 2019-11-08
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?